babamamatudakozo.hu - kezdőlap kattints a részletekért babamamatudakozo.hu - regisztráció

Terhességi hét: 8.

2025-01-01

Szia! Belépsz vagy Regisztrálsz?

Anya, már majdnem 2 centi hosszú vagyok – és napról napra egyre jobban hasonlítok egy kisbabára. Az arcom kezd kialakulni: a szemem egyre jobban látható, bár még oldalt helyezkedik el, és a szemhéjak is formálódnak. Az orrom, a szájnyílásom és az apró fülkezdemények is megjelennek. A karjaim és lábaim is gyorsan növekednek – már kivehető a könyök, a váll, és lassan az ujjaim is elkülönülnek. 

 

 

8. hét – Baba 

 

A szívem most már négyrészes, és rendületlenül dobog, percenként akár 150-et is. Az emésztőrendszerem, vesém, májam és tüdőm tovább fejlődik, és már most elkezdtek specializálódni a sejtjeim. A köldökzsinóron keresztül folyamatosan tőled kapom az oxigént és a tápanyagokat – ez a mi első, nagyon is valóságos kapcsolatunk. 

 

Bár még nagyon apró vagyok, a mozgásra is képes vagyok, még ha ezt te még nem is érzed. A kis testem már elkezd néha megmozdulni, reflexszerűen – gyakorolni kezdek a nagyvilágra. 

 

Biológiai háttér
 
A baba most már hivatalosan is embrióból magzattá kezd válni. Hossza körülbelül 14–18 mm, és megjelennek az ujjak kezdeményei, a szemhéjak, valamint elkezdődik a belső nemi szervek kialakulása is. A szív négy üregre tagolódik, a máj, a vesék, az emésztőszervek tovább fejlődnek. Az agy különböző részei differenciálódnak, és a gerinc mentén megjelennek az izomkezdemények. 

 

Mozogni is képes, bár még túl apró ahhoz, hogy az anya ezt érezze. A méhlepény tovább épül, és megkezdi a hormontermelést, ezzel fokozatosan átveszi a progeszteron-ellátás feladatát a sárgatesttől. A baba most nagyon gyorsan fejlődik – ez a héten is kulcsfontosságú időszak az idegrendszer szempontjából. 

 

Tipp a hétre


Bár még csak alig pár centis vagyok, a szerveim gyors ütemben fejlődnek. Most különösen fontos, hogy elegendő tápanyaghoz és oxigénhez jussak – ehhez szükségem van arra, hogy te is pihenj eleget, egyél rendszeresen, és figyelj a tested jelzéseire. Ha te jól vagy, én is boldogan növekszem benned! 


A bélflóra egyensúlya fontos szerepet játszik a tápanyagok felszívódásában és az immunrendszered támogatásában. A várandósság alatt a hormonális változások gyakran okoznak puffadást, emésztési zavarokat. Érdemes tudatosan figyelni az egészséges bélflóra megőrzésére: rostban gazdag táplálkozással és élőflórás élelmiszerekkel is támogatható a bélrendszered működése. 

 

8. hét – Mama 

 

Ez az időszak igazi mérföldkő. Mostanra a legtöbb kismama túl van az első nőgyógyászati vizsgálaton, ahol hüvelyi ultrahanggal már jól látható volt a kis embrió, a petezsák, a szikhólyag – és talán még a szívműködést is megfigyeltétek. Az érzelmek most intenzívek lehetnek: a „valódiság” érzése erősebben jelenik meg. 

 

A tested folyamatosan alkalmazkodik. A hCG hormon szintje továbbra is emelkedik, ami tovább fokozhatja az émelygést, hányingert. Sokan ilyenkor már gyomorégésre, puffadásra, teltségérzetre is panaszkodnak. A hormonális hatások miatt a belek mozgása lelassul, emiatt gyakoribb a székrekedés, gázképződés is. Fáradékonyság, érzékeny mellek, szagérzékenység továbbra is jelen lehetnek. 

 

A védőnői nyilvántartásba vétel általában a 8–12. hét között történik meg – érdemes már most bejelentkezni, ha még nem tetted. A háziorvosod kiállíthatja a beutalót a terhességi vér- és vizeletvizsgálatokra, amik többek között vércsoportot, hemoglobinszintet, fertőzésekre való szűrést és vércukorszintet is ellenőriznek. Ilyenkor történik az első „komplex” laborvizsgálat is. 

 

Tipp a hétre 
 
Ez az időszak kulcsfontosságú az egész várandósság alatti gondozás megalapozásához. Kérj időpontot védőnőhöz és a laborvizsgálatokra, és ha lehetőséged van rá, érdeklődj a nem kötelező, de informatív szűrésekről is, mint a NIPT-teszt. Ezek segítenek már korán tisztábban látni a babád egészségi állapotát. 

 

A várandósság alatti hormonális változások hatással lehetnek az emésztésre és a bélflóra egyensúlyára. A bélflóra egyensúlyának támogatása – rostokban gazdag étkezéssel, elegendő folyadékbevitellel és élőflórás élelmiszerekkel – segíthet a kellemetlen tünetek enyhítésében. Enyhébb puffadás, székrekedés vagy hasi diszkomfort esetén segíthetnek még a megfelelően kiválasztott, terhesség alatt is biztonságosan alkalmazható probiotikumok. Ezek támogatják az emésztést, erősítik az immunrendszert, és hozzájárulhatnak a hüvelyi mikroflóra egyensúlyához is – ami a fertőzések megelőzése szempontjából kiemelten fontos. 

 

Ajánlott teendők: 

 

Fontos tudni, hogy Magyarországon a várandósgondozási protokoll szerint mostanra esedékes lehet: 

  • teljes vérkép és vizeletvizsgálat. 
  • vércsoport és ellenanyagszűrés. 
  • HIV, hepatitis B, szifilisz szűrés. 
  • védőnői tanácsadás, tájékoztatás a kiskönyv kiállításáról. 
  • szükség esetén TSH és egyéb hormonvizsgálatok is. 

 

Vizsgálatok 

 

🔬Kötelező: 

 

Nőgyógyászati vizsgálat (ha eddig nem történt meg) 

  • Hüvelyi ultrahang, amivel megerősítik az élő terhességet (embrió + szívműködés) 
  • Megállapítják a terhességi kort és a becsült szülés időpontját 
  • Ellenőrzik: méhen belüli-e a terhesség, egyes vagy ikerterhesség, van-e vérzés, görcs 

 

Várandósgondozási dokumentum kiállítása 

  • Igazolás kiállítása a várandósságról a „várandós kiskönyv” elindításához 
  • Ezt az igazolást a nőgyógyász adja ki a szívhang láttán/hallatán 
  • Ez szükséges a védőnői nyilvántartásba vételhez 

 

Védőnői nyilvántartásba vétel (időpont egyeztetés). Még nem kötelező, de erősen javasolt időpontot kérni a védőnőhöz. 
 
A védőnő: 

  • megnyitja a várandósgondozási könyvet. 
  • elvégzi az első személyes felmérést (testsúly, vérnyomás, életmód, kórelőzmény). 
  • tanácsadást tart a táplálkozásról, vitaminokról, életmódról. 

 

Állami laborvizsgálatok előkészítése 

 

Az orvos általában a 8–9. hétben ad beutalót az első laborvizsgálatokra, melyek kb. a 9–10. héten esedékesek. 

 

Tartalmazza: 

  • teljes vérkép, vizelet 
  • vércsoport és ellenanyagszűrés 
  • vércukorszint 
  • HIV, Hepatitis B, szifilisz szűrés 
  • rubeola, toxoplasma, CMV (ha kérik) 

 

🩺 Magánellátásban ajánlott vizsgálatok 

  • Egyéni rizikók alapján TSH, T4, D-vitamin, ferritin (különösen, ha vetélés, meddőség, pajzsmirigybetegség volt korábban) 
  • Ultrahang részletesebben (méhlepény helyzete, petezsák mérete, fejlődési tempó) 
  • Kismamáknak szánt terhesvitamin összeállítás a labor alapján 

 

🧬 Extra szűrések – ha valaki szeretné vagy magasabb a kockázat 

  • NIPT/NIFTY teszt előkészítése (nem kötelező, de ajánlott) 
  • Már most lehet időpontot foglalni a 9–10. hétre, amikor már elvégezhető a vérvétel 
  • Ez egy nem invazív genetikai szűrés, amely Down-, Edwards- és Patau-szindrómára vizsgál 
  • Érzékenysége sokkal magasabb, mint a kombinált teszté (amely csak a 12. héten lesz) 

 

Ajánló

Ints búcsút a dohányzásnak!
Mennyi az ideális?
Alvási útmutató pocakosan

GYORSKERESŐ

mom ON board

1

babamama CSOMAG #mindengyermekegyenlő

2

babamama CSOMAG - TÁMOGATÓI PROGRAM #mindengyermekegyenlő

Napi

Kezdem megérteni, hogy az egész élet csak egy játszma, amelyet olyan ügyesen és jól kell megjátszanom, hogy örömöm teljék benne. Ha vesztek, vállat vonok és nevetek, ha pedig nyerek, ugyancsak nevetek. Bárhogy is van, azon leszek, hogy tréfásan fogjam fel a dolgokat.

- Jean Webster -

A legjobb baba ajándék!